Aktualności

2016 | W sprawie strategii dla Łodzi
Proponowana przez UMŁ Strategia Rozwoju Miasta nie spełnia kryteriów konstrukcyjnych, logicznych, merytorycznych właściwych dla strategii działań w kierunku poprawy życia Mieszkańców Łodzi. Jest z założenia programem stagnacji Miasta, w kierunku złowieszczej wróżby wyludnienia Łodzi.
więcej
2016 | Strategia Obywatelska Rozwoju Energetyki Polskiej
Strategia Obywatelska Rozwoju Energetyki Polskiej (zwanej dalej SOREP 2016 – 2050) została opracowana na skutek oczekiwao społecznych dotyczących zmian w energetyce, dających w perspektywie obywatelom powszechny dostęp do energii „czystej” i taniej.
więcej
maj.2012 | Analiza kosztów i korzyści ekonomicznych rozpoznawania i eksploatacji gazu łupkowego w Polsce
Zgodnie z wytycznymi UE i PE zawartymi w Ekspertyzie z czerwca 2011r., opracowana została przez CZR Analiza kosztów i korzyści ekonomicznych z rozpoznawania i ewentualnej eksploatacji gazu łupkowego w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z treścią tej Analizy
więcej
grudzień.2011 | Gaz łupkowy w Polsce
Świat oszalał na punkcie polskich zasobów gazu łupkowego. Oszalał też polski rząd. Zwykli Polacy też liczą na zyski. Ale czy będzie tak różowo jak się nam wydaje?
więcej
październik.2011 | Międzynarodowa konferencja we Wrocławiu
19.09.2011 we Wrocławiu odbyła się Międzynarodowa konferencja "Problem szczelinowania podczas wydobycia gazu łupkowego w Europie" prelegentami byli m. in. Teresa Adamska i Zbigniew Tynenski z Centrum Zrównoważonego Rozwoju
więcej
październik.2011 | Apel do Ministrów w sprawie zagrożenia produkcji żywności w Polsce
W wyniku wydania koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu łupkowego podmiotom zależnym od obcego kapitału, w tym od Gazpromu, Polska może stracić możliwość produkcji i eksportu żywności.
więcej
Spalarnia śmieci na Widzewie

marzec.2011 | Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi
W dniu 15 marca 2011r złożyliśmy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na decyzję lokalizacyjną spalarni przy ul. J Andrzejewskiej 5.
więcej

Spalarnia śmieci na Widzewie

luty.2011 | IPTOK - ładna nazwa dla spalarni śmieci na Widzewie
W dniu 08 02 2011r odbył się ostatni panel dyskusyjny zrealizowany za publiczne pieniądze w ramach promocji projektu ITPOK – Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Koszt tej akcji reklamowo - propagandowej wyniósł 327 tysięcy złotych. („Co bez spalarni odpadów?”: Dziennik Łódzki, wtorek 22 lutego 2011)   Tematami panelu były: Analiza społeczna skutków budowy ITPOK, Co się stanie jeżeli zrezygnujemy z ITPOK?
więcej

wrzesień.2010 | Odkrycie wód termalnych w gminie Pabianice
Według otrzymanych przez CZR informacji efektem odwiertu w Jadwininie w gminie Pabianice jest odkrycie wód termalnych o temperaturze 70oC o bardzo niskim stopniu mineralizacji na głębokości ok. 2000m - przydatnych do picia, co potwierdza możliwość wykorzystania tych wód dla celów balneologii, rekreacji i turystyki. Zatłoczenie spalin w ramach projektu CCS na tym obszarze, uniemożliwi ich wykorzystanie na okres minimum 1060 lat.

wrzesień.2010 | „Łódzkie na gazie”
Centrum Zrównoważonego Rozwoju uczestniczyło w ogólnopolskiej konferencji w Łódzkim Oddziale Stowarzyszenia Energetyków Polskich. Jednym z prelegentów był Prezes Stowarzyszenia, ekspert w dziedzinie energetyki. Załączamy materiał konferencyjny w postaci przedstawionej na konferencji prezentacji.
obejrzyj prezentację „Łódzkie na gazie”"

sierpień.2010 | Alternatywna strategia zrównoważonego rozwoju energetyki polskiej
Przedstawiamy Państwu opracowanie Centrum Zrównoważonego Rozwoju, gdzie zanalizowano strategiczne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa energetycznego kraju i wykorzystania potencjału energetycznego, jakim Polska dysponuje. Namawiamy do podjęcia społecznej dyskusji na temat energetyki polskiej.
Tekst "Alternatywna strategia..."

maj.2010 | Centrum Zrównoważonego Rozwoju na eKolumnie
W dniach 13-15 maja 2010r. Członkowie Centrum Zrównoważonego Rozwoju wzięli udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Ekologicznych Organizacji Pozarządowych - eKolumna 2010 w Spale k. Tomaszowa Mazowieckiego.
więcej

marzec.2010 | Nowości na stronie - blog salon.24 Megaprzekręt
zapraszamy wszystkich na blog saon24.pl do zapoznania się z artykułem "Megaprzekręt" oraz komentarzami do niego
szczegóły w dziale stanowiska

marzec.2010 | Nowości na stronie - NPGiG
Wszystkim, którzy odwiedzają nasz stronę pragniemy przybliżyć i przypomnieć nasze działania dla wstrzymania rabunku naszych zasobów, głównie poprzez przeciwdziałanie uchwaleniu nowego PGG - druk sejmowy 1696, opracowanego na zlecenie Głównego Geologa Kraju, Podsekretarza Stanu Jacka Jezierskiego. zamieszczamy wszystkie kolejne wystąpienia i stanowiska szczegóły w komentarzach do wydarzeń.
komentarze do wydarzeń

marzec.2010 | Nowości na stronie - CCS
Stanowisko Centrum Zrównoważonego Rozwoju dotyczące realizowanego przez PGE Elektrownia Bełchatów SA projektu CCS (wychwytywania i zatłaczania dwutlenku węgla)
Nowe informacje dotyczące projektu CCS, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami w działach:
komentarze do artykułów
komentarze do wydarzeń

28.01.2010 | Nabór do Akademii Liderów
trwa nabór chętnych na szkolenia w projekcie "Akademia Liderów Zrównoważonego Rozwoju", szkolenia kierowane są do beneficjentów z obszarów nisko zurbanizowanych - gmin i gmin - miast województwa łódzkiego. Szkolenia są nieodpłatne, harmonogram zjazdów szkoleniowych i lokalizacje zamieszczone są na stronie projektu
Link do strony

28.01.2010 | Stanowisko CZR w sprawie projektu Nowego Prawa Geologicznego i Górniczego
Stowarzyszenie jako przedstawiciel Forum Organizacji Pozarządowych na Rzecz Praw i Własności narodu, uczestniczyło w obradach Nadzwyczajnej Podkomisji Sejmowej ds. projektu nowego prawa geologicznego i górniczego w roku 2009. W miesiącu wrześniu zaniepokojeni przebiegiem obrad Podkomisji wystosowaliśmy stanowisko w tej sprawie do Przewodniczącego podkomisji. Do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.
Pełna treść stanowiska (pdf)

27.01.2010 | Zagrożenie dla woj. łódzkiego projektem CCS
W dniu 14.01.2010r. odbyło się spotkanie w gminie Lutomiersk przedstawicieli miast i gmin, na terenach których mają być wykonane badania dotyczące struktur podziemnych nadających się do składowania dwutlenku węgla.
Istota sprawy i komentarz (pdf)

03.12.2009 | Nowości na stronie
Trwają prace nad wgrywaniem treści do serwisu CZR. Obecnie testujemy i poprawiamy kompatybilność strony w różnych przeglądarkach.
Przejdź do strony startowej

02.12.2009 | STOP Odkrywce
Protest 2.12.2009 przed gmachem Sejmu przeciwko nowelizacji ustawy o prawie geologicznym i górniczym
Relacja i galeria na stronach Greenpeace

02.12.2009 | Ruszyła Akademia!
Projekt Akademia liderów zrównoważonego rozwoju, realizowany przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Łodzi, jest cyklem intensywnych szkoleń i warsztatów...
Zapraszamy na stronę www